• Krikščionys ar pagonys? Jurgionių kapinynas

        Krikščionys ar pagonys? Jurgionių kapinynas

      Jurgionių kapinynas (vietiniai vadina „Prancūskapiais”) yra apie 600 m į šiaurę nuo Kaliūkščių bei 300 m į pietus nuo Jurgionių kaimo kapinių (Trakų r., Aukštadvario sen.). Paminklas pradėtas saugoti 1935 m., tačiau sovietmečiu ilgą laiką buvo ariamas. Todėl kapinynas yra stipriai apardytas. 2010-2014 m. jame detaliuosius archeologinius kasinėjimus atliko dr. Manvydo Vitkūno organizuojamos ekspedicijos. Tyrimų rezultatai yra paskelbti keliose mokslinėse publikacijose.
      Per kelerius metus kapinyne buvo ištirtos 5 perkasos (456,5 m² plotas). Rasti 54 žmonių kapai (tarp jų du grupiniai). Mirusieji laidoti nedeginti, ant nugaros, galvomis dažniausiai guldyti į pietryčių pusę. Tik keliuose kapuose aptikta skobtinių karstų likučių. Mirusieji laidoti su įkapėmis. Vyrų kapuose rasta skustuvų, skiltuvų, akmeninių galąstuvų, diržų sagčių. Taip pat dalyje kapų aptikta ginklų - ietis, kirvis, peilis. Kape 16 vyras buvo palaidotas su 111,5 cm ilgio geležiniu kalaviju. Keliose kapuose (2, 11, 16) mirusieji buvo palaidoti su raitelio atributais - pentinu. Tyrimo metu atsitiktinai iš suardyto kapo buvo aptikta miniatiūrinė balnakilpė. Kaip nurodo tyrimų autorius tokia didelė pentinų koncentracija nėra žinoma jokiame kitame XIV a. pab. - XVI a. pradžios Lietuvos kapinyne. Dviejuose kapuose rasta arklio dantų. Beje vienas iš šių kapų priklausė moteriai.
      Moterys kapuose laidotos su joms būdingais darbo įrankiais - peiliais, adatomis, ylomis, verpstukais. Šiuose kapuose dažniau aptikta ir papuošalų. Moterų rankas puošė žiedai, rasta pasaginių ir ažūrinių segių, antsmilkinių.
      Tyrimo metu Jurgionių kapinyne taip pat rasta pavienių apdegusių metalinių įkapių, kas tyrėjui leido spėti, jog laidojimo paminklo teritorijoje galėjo būti ir viduramžių laikotarpio degintinių kapų.
      Rasti griautiniai kapai datuoti XIV a. pab. - XVI a. pradžia. Visa tyrimų medžiaga šiuo metu saugoma Trakų istorijos muziejaus archeologijos rinkinyje. LIMIS virtualioje parodoje muziejus kviečia pamatyti būdingiausius Jurgionių kapinyno radinius. Joje pristatomi įdomiausi kapuose 16, 24, 34, , 40 ir 54 rasti įkapių kompleksai.

      Lietaratūra:
      Vitkūnas M. 2011. Jurgionių senkapis. Archeologiniai tyrinėjimai Lietuvoje 2010 metais. Vilnius, p. 151-157.
      Vitkūnas M. 2012. Jurgionių senkapis. Archeologiniai tyrinėjimai Lietuvoje 2011 metais. Vilnius, p. 151-179.
      Vitkūnas M. 2014. Jurgionių senkapis. Archeologiniai tyrinėjimai Lietuvoje 2013 metais. Vilnius, p. 182-189.
      Vitkūnas M. 2015. Jurgionių senkapis. Archeologiniai tyrinėjimai Lietuvoje 2014 metais. Vilnius, p. 186-196.

Parodos objektai

   
  • Rodomi įrašai nuo 1 iki 12
  • Įrašų skaičius puslapyje:
  • Puslapis: iš: 4
Vidutinis (0 Balsai)
Vidutinis įvertinimas yra 0.0 iš 5.
Dar nėra komentarų. Būti pirmam.

Virtuali paroda „Šventasis Jurgis – (ne)užmirštas Lietuvos globėjas“

Balandžio 23 dieną minime šventąjį Jurgį (275 – 303), kankinį, antrąjį Lietuvos globėją. Jurgis nuo senovės garbinamas Rytų ir Vakarų bažnyčiose. Ant jo kapo Diospolyje, Palestinoje, pastatyta...

Sukurta virtuali paroda "Šventasis Jonas Nepomukas - Trakų miesto globėjas"

Šventasis Jonas Nepomukas - Trakų miesto globėjas Šventasis Jonas Nepomukas apie 1340 m. kilo iš mažo Nepomuko miestelio netoli Pilzeno, Bohemijoje. Prahos ir Paduvos universitetuose studijavo...

Sukurta virtuali paroda "Sakralinio meno paroda"

Sakralinio meno paroda Sakralinio meno paroda kviečia Jus susipažinti su Lietuvos kultūrai savo sakraline ir menine verte svarbiais bažnytinio paveldo kūriniais: liturginiais indais, religinio...