-
-
Kišeniniai laikrodžiai
Nešiojami (asmeniniai) mechaniniai laikrodžiai buvo pradėti gaminti XVI amžiuje. Iš pradžių jie nebuvo pritaikyti laikyti kišenėse, o tiesiog kabinami ant kaklo arba segami prie drabužių. Laikrodžiai buvo cilindro arba rutulio formos, gana masyvūs, turėjo tik vieną valandinę rodyklę, o ciferblato nedengė stiklas. Tuomet šie laikrodžiai nešioti kaip papuošalai, o ne tam, kad būtų galima tiksliai sužinoti laiką. Be to, dėl dar neištobulintų mechanizmų, tada jų tikslumas buvo pakankamai prastas. Tačiau tai buvo novatoriški ir prabangūs aksesuarai, dekoruoti ornamentais ir paveikslėliais. XVII a. antroje pusėje laikrodžiai buvo pradėti nešioti kišenėse: ne tik pakitęs aprangos stilius, bet ir poreikis apsaugoti laikrodį nuo aplinkos poveikio darė įtaką laiko skaičiavimo prietaisų dizainui. Tiesa, laikrodžius kišenėse pradėjo nešioti tik vyrai, moteriški laikrodžiai išliko pakabinami iki pat XX amžiaus. Pasikeitus laikrodžių nešiojimo būdui, pakito ir jų išvaizda – kad būtų patogiau laikyti kišenėje, laikrodžių korpusai įgavo plokščią formą, kuri išliko iki šių dienų. XVIII a. patobulėjo mechanizmai – jie buvo pritaikomi specialiai nedideliems, nešiojamiems laikrodžiams. Gamintojai taip pat stengėsi patenkinti augančią paklausą – prekyboje, šalia prašmatnių ir brangių laikrodžių, atsirado ir paprastesnių bei pigesnių. XIX a. Jungtinėse Amerikos Valstijose pradėti gaminti laikrodžiai su keičiamomis detalėmis, o to paties šimtmečio pabaigoje mūšiuose dalyvaujantys kariškiai dėl patogumo ir praktiškumo kišeninius laikrodžius ėmė rištis ant riešo. Taip atsirado rankiniai laikrodžiai, kurie visuomenėje paplito po Pirmojo pasaulinio karo. Visgi kišeniniai laikrodžiai išliko rafinuotais, išsiskiriančiais aksesuarais.
Prabangūs kišeniniai laikrodžiai yra taikomosios dailės šedevrai. Kišeniniai laikrodžiai būna su dangteliu uždaromu arba atviru ciferblatu. Taip pat dangteliais (vienu arba dviem) nugarinėje dalyje uždengiamas mechanizmas, bet yra laikrodžių ir su neatidaroma nugarine korpuso dalimi. Dažniausiai prie jų korpusų yra prisegamos grandinėlės, o korpusai, dangteliai, ciferblatai puošti ornamentais, piešiniais, simboliais. Dažnai laikrodžiai yra padengti tauriaisiais metalais (patys prabangiausi pagaminti iš jų). Pagal specialius užsakymus gaminti unikalaus dizaino kišeniniai laikrodžiai būdavo įteikiami kaip apdovanojimai arba atminimo dovanos.
Šioje virtualioje parodoje pristatome dalį Trakų istorijos muziejaus rinkiniuose saugomų kišeninių laikrodžių kolekcijos.
-
Parodos objektai
Virtuali paroda „Šventasis Jurgis – (ne)užmirštas Lietuvos globėjas“
Sukurta virtuali paroda "Šventasis Jonas Nepomukas - Trakų miesto globėjas"
Sukurta virtuali paroda "Sakralinio meno paroda"