Medalis

Rezervuoti vizito laiką
Užsakyti geros kokybės skaitmeninį vaizdą
Muziejus Trakų istorijos muziejus
Fondas pagrindinis
Eksponato tipas medalis (skulptūra) 
Sritys faleristika
Pirminės apskaitos numeris TIM GEK 41266/5
Inventorinis numeris TIM Md 17715
Matmenys skersmuo – 70 mm
Medžiagos bronza 
Atlikimo, pagaminimo technika liejyba  štampavimas 
Autentiškumas originalas 
Autorius (-iai)
Pagaminimo data 1980 m.
Pagaminimo vieta Varšuva, Lenkija
Daugiau informacijos

Aprašymas

Eksponato aprašymas

Medalis. Skirtas Steponui Batorui. Lenkija, Varšuva, 1980 m.

 

Steponas Batoras – jungtinės Lenkijos ir Lietuvos valstybės – Abiejų Tautų Respublikos (ATR) valdovas (1576 – 1586), Lenkijos karalius ir Lietuvos didysis kunigaikštis. Prieš išrenkant jį ATR valdovu, Steponas Batoras buvo Transilvanijos vaivada (1571 – 1576). Valdymo pradžioje pripažino Lietuvos ir Lenkijos lygiateisiškumą unijoje. 1579 m. balandžio 1 d. valdovas suteikė privilegiją Vilniaus Jėzuitų kolegiją pertvarkyti į akademiją ir universitetą. Buvo įkurta pirmoji aukštoji mokykla Lietuvoje, kurios oficialus pavadinimas tuomet buvo Vilniaus Jėzaus draugijos akademija ir universitetas (dabar – Vilniaus universitetas). Steponas Batoras sustiprino ir modernizavo ATR kariuomenę ir sėkmingai vadovavo Livonijos kare, ko pasekoje caras Ivanas IV Žiaurusis buvo priverstas derėtis dėl paliaubų. Paliaubos sudarytos 1582 m. Steponas Batoras ATR valdė iki mirties 1586 m.

 

Medalis skritulio formos. Averso centre pavaizduota moneta – Stepono Batoro ATR taleris su paties valdovo portretu. Portretas – biustas iki pusės profiliu į dešinę. Aplink – užrašas lotynų kalba „STEPHANVS· D·G· REX POLONIA ·1580·“. Aplink talerį yra dar vienas lotyniškas užrašas „MAG· DUX· LITVA· RVS· PRVS· MAS: EC ·1576 · 1586“.

 

Reverso centrinėje dalyje pavaizduota pergalės deivės Viktorijos statula ant kolonos. Deivė vienoje rankoje laiko apskritą skydą su heraldiniu Lenkijos Ereliu, o kitoje rankoje – palmės šaką. Kolonai iš kairės pavaizduotas 1577 m. Dancigo talerio reversas. Kolonai iš dešinės pavaizduotas medalis, skirtas Livonijos Prijungimui prie ATR. Reverso viršuje yra lotyniškas užrašas puslankiu „STEPHANVS ·REX· VICTOR“. Reverso apatiniame pakraštyje – užrašas „·PTAiN·80 /SER·KROL·NR·12·“.

Kiti pavadinimai

Pagrindinis pavadinimas

Pavadinimas Kalba Tipas Data  
Medalis daugiau informacijos...

Informacija apie aprašą

Duomenis pateikė Tomas Petrauskas