Medalis

Rezervuoti vizito laiką
Užsakyti geros kokybės skaitmeninį vaizdą
Muziejus Trakų istorijos muziejus
Fondas pagrindinis
Eksponato tipas medalis (skulptūra) 
Sritys faleristika
Pirminės apskaitos numeris TIM GEK 41266/4
Inventorinis numeris TIM Md 17714
Matmenys skersmuo – 70 mm
Medžiagos bronza 
Atlikimo, pagaminimo technika liejyba  štampavimas 
Autentiškumas originalas 
Autorius (-iai)
Pagaminimo data 1980 m.
Pagaminimo vieta Varšuva, Lenkija
Daugiau informacijos

Aprašymas

Eksponato aprašymas

Medalis. Skirtas Žygimantui Augustui. Lenkija, Varšuva, 1980 m.

 

Žygimantas Augustas – Lenkijos karalius (1548 – 1572) ir Lietuvos didysis kunigaikštis (1544 – 1572). Paskutinysis Jogailaičių dinastijos valdovas. Lenkijos karaliaus (1507 – 1548) ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio (1506 – 1548) Žygimanto Senojo ir jo žmonos Bonos Sforcos (1494 – 1557) sūnus. Gimė 1520 m. 1544 m. buvo paskirtas tėvo vietininku Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje. Po tėvo mirties tapo ir Lenkijos karaliumi. Jo valdymo laiku buvo vykdoma Valakų reforma, 1566 m. patvirtintas II Lietuvos statutas. 1558 m. prasidėjo Livonijos karas su Rusija, kurio pagrindinė našta teko Lietuvai. Žygimantas Augustas rėmė Lietuvos ir Lenkijos unijos idėją. 1569 m. pradžioje Liublino Seime prasidėjo derybos dėl unijos. Nesutikusi su lenkų parengtu Lietuvos prijungimo prie Lenkijos projektu, lietuvių delegacija išvyko iš Liublino. Žygimantas Augustas stojo į lenkų pusę ir siekdamas paspausti lietuvius sudaryti uniją, prie Lenkijos prijungė LDK priklausančias žemes: Podolės, Voluinės, Kijevo, Braclavo ir Palenkės vaivadijas. Lietuviai grįžo į Seimą ir 1569 m. liepos 1 d. tarp Lietuvos ir Lenkijos buvo sudaryta Liublino Unija, sujungusi abi valstybes į vieną – Abiejų Tautų Respubliką. Žygimantas Augustas šią naujai sudarytą valstybę valdė iki savo mirties 1572 m. Nors buvo tris kartus vedęs palikuonių nesusilaukė ir įpėdinių nepaliko. Su jo mirtimi baigėsi Jogailaičių dinastija.

 

Medalis skritulio formos. Averso centre pavaizduotas Žygimanto Augusto portretas profiliu į dešinę. Portretą juosia apskritas apvadas, puoštas augaliniais motyvais. Abipus portreto – užrašai lotynų kalba. Iš kairės: „SIGIS· / AVG· / REX / POLO·“. Iš dešinės: „M·DVX / LIT· / 1545 / ·1572“.

 

Reverse pavaizduotas stilizuotas Liublino Unijos aktas su prikabintais antspaudais. Ant akto yra užrašas „VNIO LVBLINI INITA“. Taip pat ant akto pavaizduota karūnuota Žygimanto Augusto monograma ir abipus jos užrašyti Liublino Unijos sudarymo metai „1569“. Virš akto – Lenkijos ir Lietuvos herbai, kuriuos laiko heraldiniai skydininkai. Virš herbų – karūna. Medalio apatiniame pakraštyje yra užrašas puslankiu „·PTAiN·80 ·SER·KROL·NR·11·“.

Kiti pavadinimai

Pagrindinis pavadinimas

Pavadinimas Kalba Tipas Data  
Medalis daugiau informacijos...

Informacija apie aprašą

Duomenis pateikė Tomas Petrauskas